Ништо не може да го раскине сојузот меѓу Британија и Америка, вели Борис Џонсон

Од:

Сојузот меѓу САД и Велика Британија треба да биде познат како „неуништлив однос“, оцени денеска британскиот премиер Борис Џонсон откако ја имаше првата официјална средба со американскиот претседател Џо Бајден.

Џонсон за Би-Би-Си изјави дека имал „одлични“ разговори со Бајден, кој пристигна во Корнвол на Самитот на Групата седум најразвиени економии во светот (Г7).

Тој изјави дека ги смета односите меѓу двете земји како „неуниптив однос“ или „длабока и значајна врска“.
„Тоа е врска што трае многу долго и е важен дел од мирот и просперитетот и во Европа и низ целиот свет“, рече Џонсон.

На средбата Бајден на Џонсон му подари велосипед, вреден 6.000 долари, изработен од Стивен Биленки, познат произведувач од Филаделфија, кој вели дека Стејт департментот го исконтактирал и побарал од него да го обои велосипедот во црвена, бела и сина боја.

– Ова е помодерна верзија на британскиот велосипед со рачно насликано британско знаме и соодветна кацига, додаде Биленки.

Велосипедот е направен од компанијата Биленки сајкл воркс, основана во 1983 година и специјализирана за производство на велосипеди од челик и титаниум.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Американски моторџија скокна во смрт, вежбајќи за да сруши светски рекорд

Жарко Настоски

Независна комисија за климатски промени: Британија не е подготвена за климатските закани

Ана Ололовска

Бајден потпиша закон со кој 19 јуни се прогласува за национален празник по повод крај на ропството во САД

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес поддржа укинување на законот за употреба на воена сила од 2002 година

Ана Ололовска

Врховниот суд на САД третпат ja отфрли иницијативата да се укине здравственото осигурување воведено од Обама

Жарко Настоски

„Рајанер“ ќе ја тужи Велика Британија за рестриктивните мерки за патувања

Ана Ололовска