Никој не знае што се случило со 300 мигранти крај брегот на Јемен, можно е да се удавиле

Од:

Официјален претставник на Обединетите нации денеска изјави дека е можно околу 300 мигранти да се удавиле кога нивниот брод се превртел во близина на брегот на Јемен, што укажува на ризици од миграција од Рогот на Африка во богатите земји од Персискиот залив.

Претставникот на ОН и хуманитарен координатор Дејвид Гресли изјави дека мигрантската криза прави уште поголем притисок врз веќе опасната ситуација во Јемен, што доведе до хуманитарни проблеми.

На почетокот на овој месец, голем број тела испливаа на брегот Рас ал-Арах во јеменското Црвено Море, откако нивниот брод се преврте на отворено море.

Би можело да ве интересира

Во близина на граничниот премин Богородица пронајдени пет мигранти од Сирија

А1он

ОН: Бројот на жртвите од војната во Јемен ќе достигне 377.000 до крајот на 2021 година

Ана Ололовска

Светска програма за храна: Во Јемен се одвива една од најголемите хуманитарни кризи во светот

Ана Ололовска

Пакистанци и малолетници од Авганистан во импровизиран камп на границата со Србија малтретирале и уценувале мигранти

Катерина Павлова-Николовска

Естонија поставува ограда на границите со Русија за да се заштити од мигрантски бран

Откриени 39 илегални мигранти од Блискиот Исток во полициска акција над селата Лојане и Ваксинце

А1он