ОН: Никарагва да ја остварни воената база од територијата на Костарика

Од:

Меѓународниот суд на Обединетите нации нареди Никарагва да ја отстрани својата воена база од територијата на Костарика, со што се става крај на деценискиот спор помеѓу двете соседни држави во Централна Америка.

Судот утврди дека Костарика има суверенитет над целиот северен дел на Исла Портилас, вклучувајќи го и брегот, но без пристаништето Лагун.

Би можело да ве интересира

Никарагва пушта на слобода политички затвореници согласно нов закон за амнестија

Ана Ололовска

Земјотрес на пацифичкиот брег на Никарагва

ОН: Над 60.000 луѓе побегнале од Никарагва поради политичката криза

Болтон: Одброени се деновите на претседателот на Никарагва

Ана Ололовска

Водачот на протестите во Никарагва осуден на 216 години затвор

„Ла Пренса“објавија празна насловна страница

Ана Ололовска