Нигериски екстремисти запалија возила, убиени 30 лица

Од:

Најмалку 30 лица загинаа во Борно, североисточна Нигерија, откако членови на екстремистичката група „Боко Харам“ запалија неколку камиони и други возила со патници, јавија светските агенции повикувајќи се на сведоци.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но членовите на Боко Харам и ривалската Исламска држава Западна Африка (ИСВА) често вршат напади во областа.

Патниците во камионите во неделата вечерта останале кај воен пункт, поради полицискиот час воведен од војската во градот Ауно, а потоа биле нападнати, изјави Буно Али, сведок на нападот.

Според сведоците, напаѓачите пукале на сите страни и запалиле најмалку 18 возила, но и киднапирале неколку лица.

Би-Би-Си додава дека меѓу киднапираните има жени и деца.

Би можело да ве интересира

Ослободени над 100 киднапирани жени и деца во Нигерија

Ана Ололовска

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

Жарко Настоски

Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

Ана Ололовска

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

Жарко Настоски

Нигериската екстремистичка група Боко Харам ја потврди смртта на лидерот Абубакар Шекау

Ана Ололовска

Од нигериско исламско училиште грабнати над 150 ученици