Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

Од:

Нигериските безбедносни сили спасија најмалку 21 ученик откако беа киднапирани од вооружена група, соопшти денеска полицијата.

dobivaj vesti na viber

Децата биле киднапирани во петокот додека патувале со наставник во исламско училиште во соседната држава Кацина.

Полицијата соопшти и дека „работи на ослободување и на други жртви“.

Засега не се знае точниот број на киднапирани деца.

Во руралните делови на Нигерија децата често пати се цел на киднапирања од страна на бандите, кои на теренот се позастапени од полицијата.

Би можело да ве интересира

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Џихадисти во Нигерија киднапираа 20 деца

А1он