Нигерија воведува 14 години казна затвор за хомосексуални бракови

Од:

Нигерискиот парламент усвои синоќа закон со кој се забрануваат хомосексуални бракови и се ставаат вон законот сите организации кои поддржуваат геј права.

dobivaj vesti na viber

Со новиот закон усвоен едногласно во парламентот, предвидена е казна од 10 години затвор за јавно покажување врски на луѓе од ист пол.

Хомосексуалците кои сакаат да се венчаат според новиот закон, ризикуваат затворска казна од 14 години додека оние кои би им помогнале – 10 години затвор.

Сите кои се залагаат за права на хомосексуалците или на јавно место покажуваат своја хомосексуална определба исто така може да добијат до 10 години затворска казна.

Законот веднаш е проследен на одобрување од претседателот на државата Гудлак Џонатан. Нигерија има население од 163 милиони жители.

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска