Нигерија: Убиени 25 луѓе

Од:

Најмалку 25 лица загинаа во сериите вооружени, бомбашки напади на границата помеѓу Нигерија и Камерун, кои што веројатно ги извршија исламистички екстремисти.

dobivaj vesti na viber

Вооружени напаѓачи во истовреме извеле четири напади, во Гање и Адамав, а предизвикале пожар во бар, банка и затвор, при што нападнале неколку чувари, соопшти портпаролот на полицијата во државата Амадав, Мохамед Ибрахим.

Први на листата на осомничени за напад се бунтовниците на исламистичката група „Боко Харем“, додаде Ибрахим.

Агенцијата „Ројтерс“ објави дека во истовреме во градот Кано на северот на државата експлодирале три бомби.

Во еден случај станува збор за самоубиствен напад, во кој загинале само напаѓачите, а во вторите два напади, се повредени повеќе полицајци.

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Leave a Comment

five × five =