Нигерија: Силна експлозија во црква

Од:

Силна експлозија одекна во една католичка црква во северна Нигерија. Се стравува дека има загинати и повредени.

Експлозијата се случила за време на утринската миса во градот Баучи, пренесува агенцијата АП.

Најчести мети на исламистичките секти се токму црквите. Сектата Боко Харам е одговорна за убиството на повеќе од 680 луѓе од почетокот на годината.

Полицијата трага по членовите на оваа секта во Даматуру и Потискум, градови каде што веќе е воведен и полициски час поради серијата крвави напади.

Би можело да ве интересира

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв од киднапирање

А1он

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Ана Ололовска

Најмалку 25 загинати во пожар во илегална рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

Leave a Comment

16 − thirteen =