Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Од:

Твитер повторно стана достапен во Нигерија, откако Владата соопшти дека ќе ја укине забраната за веб-страницата за микроблогирање што е во сила седум месеци.

dobivaj vesti na viber

По разговорите со американската компанија, договорено е Твитер да отвори канцеларија во Нигерија, изјави владин претставник, без да открие повеќе детали, јави ДПА.

Забраната е укината од ноќеска на полноќ по локално време.

Претседателот на Нигерија Мухамаду Бухари на 5 јуни даде инструкции да се затвори платформата во земјата со околу 200 милиони жители.

Претходно, Твитер ја избриша контроверзната порака од претседателот за граѓанската војна во Нигерија и го суспендираше профилот на шефот на државата на 12 часа.

Нигериската Влада тогаш не даде конкретна причина за суспензијата. Сепак, беше наведено дека платформата постојано се користела за „активности кои би можеле да го поткопаат постоењето на Нигерија“.

Би можело да ве интересира

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Џихадисти во Нигерија киднапираа 20 деца

А1он