Нигер го отповика својот амбасадор од Катар во знак на солидарност со арапските држави

Од:

Властите во Нигер соопштија денеска дека го отповикале својот амбасадор во Доха во знак на солидарност со арапските држави, кои ги прекинаа одоносите со Катар, обвинувајќи го за финансирање на вооружени исламистички групи и поддршка на Иран.

Некои африкански земји внимателно ги поддржаа напорите за изолирање на Катар.

Мавританија, која е член на Арапската лига, ги прекина во вторникот дипломатските односи со Катар, а Габон, кој е производител на нафта, ја осуди Доха бидејќи потклекнал во напорите за борба против тероризмот.

Сенегал соопшти дека ќе го повлече својот амбасадор од Доха и изрази „активна солидарност“ со земјите кои ги прекинаа односите со Катар.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: 4 години никнуваат дивоградби во Охрид, Заев со прст не мрдна да ги спречи, луѓе од неговата коалиција дивеат во градот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мисајловски: Извештајот на Стејт Депарментот ги нотира криминогеноста, криминалот и корупцијата на власта предизвикани од Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Со законот за регулација на криптовалути ќе придонесеме кон граѓаните и кон економијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: Концептот на ВМРО-ДПМНЕ е плата од 750 евра преку инвестиции во ИТ индустријата, блокчејн технологијата и дигитализација

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: 1,5 милијарда евра ќе не задолжи владата годинава, следната долгот ќе достигне вртоглави 8,5 милијарди евра

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе доставиме закон до Собранието за легализација на трговијата со криптовалути и нивно чување

Ана Ололовска