Незадоволни граѓани на Конго ја запалија зградата на градскиот совет

Од:

Незадоволните жители на Бени, град во источниот дел на Конго, го запалија објектот градскиот совет и упаднаа во Мировната мисија на ОН.

Инцидентот се случи откако во најновиот напад, бунтовниците синоќа убија осум лица и киднапираа деветмина.

Во градот се слушнале и пукотници кога полицијата и мировните сили се обиделе да ја растераат толпата народ, која насилно влезе во базата на ОН и запали возила на ОН.

Тие неколку дена протестираа пред ОН поради честите напади на бунтовниците од Сојузничките демократски сили, а во немирите загинаа двајца цивили и двајца полицајци.

Мисијата соопшти дека не може еднострано да изведе операција во регион каде е веќе активна војската на Конго и оти не може да учествува во конгоанските воени операции без повик.

Би можело да ве интересира

Најмалку 20 цивили загинаа во етничкото насилство во ДР Конго

А1он

Во напад врз цивилен конвој во Конго убиени 16 лица

А1он

Трет случај на ебола во ДР Конго, нема прогласување крај на епидемијата

Ана Ололовска

Гугл, Епл и Тесла меѓу обвинетите за смртта на деца во Конго

Најмалку 30 рудари загинаа во рудник во ДР Конго

Ана Ололовска

Повеќе од 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Ана Ололовска