Невреме во Унгарија: Силен ветер корне дрвја

Од:

Силен студен ветер, кој денеска попладне ја зафати Унгарија, корнеше дрвја, кршеше гранки и оштети далноводи.

Пожарникарските служби во земјата примиле повеќе од 100 повици на граѓани кои пријавиле штета причинета од бурата, но засега нема информација за повредени лица.

Уништена е патната сигнализицаија на неколку места, а најтешка била ситуацијата во северниот дел на земјата и во Будимпешта.

Во главниот град на Унгарија е издадено предупредување од втор степен поради силните ветрови.

Би можело да ве интересира

Четворица загинати во невремето во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Катастрофално невреме во Истанбул, летаат покриви од згради и фасади, има и мртви

А1он

Вучиќ и Сијарто го означија почетокот на изградбата на пругата Нови Сад – Келебија

А1он

ЕУ бара казни за Унгарија поради нејзината политика за азил

А1он

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

САД: Поради бура 600 илјади домаќинства без струја

А1он