Невреме во Москва – урнат дел од ѕидот на Кремљ, затворени сите приоди кон Црвениот плоштад

Од:

Во силно невреме што денеска ја зафати Москва, пропратено со дожд и град, се урна дел од ѕидот на Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат локалните медиуми, силниот ветер уриваше дрвја, расфрлаше канти за ѓубре по улиците и предизвика хаос во градот.

Градските власти ги предупредија жителите да останат во затворени простории, доколку е можно, да бидат многу внимателни на улица и да не паркираат автомобили под дрвја.

Од ураганскиот налет не издржаа ниту скелињата поставени на ѕидовите на Кремљ. Ветрот ги урна скелињата на Црвениот плоштад, при што се оштетени дел од ѕидовите.

– Во тек се работите на реставрација на делот од ѕидот од кулата Спаска, кои беа прекинати поради силниот ветер, изјави началникот на секторот на Федералната служба за безбедност, Денис Симонов, истакнувајќи дека притоа никој не е повреден.

Приодите кон Црвениот плоштад сега се затворени од сите соседни улици, пренесува ТАСС.

Властите соопштија дека плоштадот беше затворен поради уривањето.

Ова не е првпат ветер да го оштети московски Кремљ.

Во јуни 1998 година беа паднати околу 200 дрвја и оштетени неколку ѕидни огради, а во април 2018 година делумно беше отстранет покривот од палатата на Сенатот.

Реновирањето на ѕидот на Кремљ, кој се состои од 20 кули, а бил изграден од италијански архитекти на крајот на 15 век, трае веќе неколку години.

Би можело да ве интересира

САД: Бродот „Москва“ погоден со две украински ракети; Киев тврди дека загинал капетанот

А1он

Поради најава за силно невреме во прекин поморскиот сообраќај Албанија- Италија

А1он

4,5 милиони евра ќе се исплатат за штети од временски непогоди

А1он

ВИДЕО: Големо невреме во Германија, во Берлин вонредна состојба

Силно невреме во Италија, има повредени и штети

А1он

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он