ВИДЕО: Невреме во Франција остави 75.000 луѓе без струја

Од:

Невреме и бури го погодија западниот дел на Франција, а без струја претпладнево останаа 75.000 корисници на компанијата Енедис, која ги снабдува домаќинствата со електрична енергија, соопштија денеска претставници на оваа компанија.

Во 20 француски региони на север и запад од земјата и околу Париз е прогласен портокалов метео аларм, што е второ највисоко ниво на предупредување.

Француски „Фигаро“ јавува дека во некои делови на Нормандија сообраќајот е отежнат поради паднатите дрвја на патиштата, пред сè на железничките шини.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

ВИДЕО: Демонстранти во Париз го блокираа влезот на Лувр

Ана Ололовска

Хаос на протестите во Франција: Демонстрант и полицаец во критична состојба, повеќе од 30 лица се повредени

(ВИДЕО) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат молотови коктели кон полицијата

(ВИДЕО) Откриен е страшниот мотив за смртта на цело семејство од Франција