Невреме во Франција остави 250.000 домаќинства без струја

Од:

Околу 250.000 француски домови денеска останаа без електрична енергија, а сообраќајот на возовите од Нормандија до Париз е запрен по силниот ветер што погоди делови од северна Франција, Холандија и Белгија. Локалните медиуми јавија дека четири лица се повредени во холандскиот град Барендрехт, кој се наоѓа јужно од Ротердам, а силниот ветер рано утрото откорнал покриви и дрвја.

Невремето прво го погоди брегот на Атлантикот во близина на Велика Британија вчера попладне, а потоа во текот на ноќта се движеше кон исток. Француската метеоролошка служба издаде метеоролошки аларм во северозападниот дел на земјата, кој се граничи со Белгија и Луксембург. Ветрови до 175 километри на час го погодија норманскиот град Фекамп, соопшти метеоролошката служба…Железничкиот сообраќај е во прекин во регионите Нормандија и Шампањ-Арден, како и во некои делови од регионот на Париз.

Германската национална метеоролошка служба предупреди дека ветровите ќе бидат со брзина од 105 км/час на север и североисток во државата , а до 120 км/час во планинските области.

Би можело да ве интересира

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Катерина Павлова-Николовска

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Франција неутрализирала дваесетина џихадисти во Нигер

А1он

Францускиот премиер ги посети местата на терористичките напади во Париз

Ана Ололовска

Меркел по 16 години во проштална посета на Франција

А1он