Невреме ги парализира Израел и Западниот брег

Израел и Западниот брег од вчера се парализирани поради снегот и лошите временски услови.

Регионот е блокиран главно поради тоа што Израелците и Палестинците немаат многу искуство со снежните врнежи и имаат лошо сеќавање од 2013 година, кога стотици автомобили останаа со часови блокирани на студот. Овој пат полицијата презеде превентивни мерки и ги затвори двете главни магистрали кон Ерусалим уште со паѓањето на првите снегулки.

Жителите на Ерусалим, кој се наоѓа на околу 800 метри надморска височина, воопшто не излегуваат надвор откако почнал да дувасилен ветер, носејќи замрзнат дожд.

Со цел да обезбедат храна, Израелците и Палестинците буквално ги „нападнале“ локалните продавници и супермаркети уште од почетокот на оваа недела.

Сите училишта во Ерусалим, како и Еврејскиот универзитет, се затворени.

Некои израелски семејства, повеќето во крајбрежните делови, останале без струја.

Во Ерусалим дежураат 150 булдожери, доколку биде потребно деблокирање на главните улици поради снегот, а општината имала складирано 200 тони сол, прехранбени производи, облека и генератори.

Пусти се улиците и во Појасот Газа, каде локалното население не излегува од домовите со надеж да се стоплат некако и покрај честите прекини на електричната мрежа.

Во Рамала и Хеброн, исто така, улиците се празни, а на почетокот од неделава Палестинците добија пет булдожери од Јордан.

Би можело да ве интересира

Температурите во Израел достигнаа рекордни 50 степени

Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска

Иран најави „разорен одговор“ на израелските закани

ОН: Израел планира присилно да расели 36.000 бедиуни

Ана Ололовска

Израелски војници по грешка убија оперативец на Хамас

Како Израел регрутира шпиони во Газа?

Ана Ололовска

Leave a Comment

19 − 13 =