Невработеноста во Франција нагло се намали во четвртиот квартал од 2021 година

Од:

По четири тримесечија на стагнација, стапката на невработеност нагло падна во Франција во четвртиот квартал од 2021 година. Таа падна за 0,6 поени, на 7,4 отсто од работоспособното население, според бројките објавени овој петок од Националниот институт за статистички и економски студии, јави дописникот на МИА од Париз.

Бројот на невработени, како што е дефинирано од Меѓународната канцеларија за труд, на крајот на 2021 година изнесуваше 2,2 милиони луѓе.

Сега тој број е за 0,8 поени понизок од нивото пред пандемијата (крајот на 2019 година), „и на најниско ниво од 2008 година, ако се исклучи еднократниот пад во пролетта 2020 година, поврзан со здравствената криза“, забележува Националниот институт за статистика. Во текот на претходните четири квартали, невработеноста остана речиси стабилна, помеѓу 8,1 и 8 отсто.

Остриот пад на невработеноста забележан на крајот на 2021 година е позначаен од намалувањето предвидено од Националниот институт за статистички и економски студии. Во својот последен економски извештај, во декември, Институтот прогнозираше стапка на невработеност од 7,8 отсто на крајот на 2021 година, што е пад од 100.000 невработени во споредба со претходниот квартал.

Во текот на кварталот, стапката на невработеност кај младите нагло падна (-3,6 поени) и достигна 15,9 отсто, со што достигна „најниско ниво од претходните циклуси на крајот на 80-тите и 90-тите години“. Тој падна за 0,3 поени за оние на возраст од 25-49 години, на 6,8 отсто, а остана стабилен за оние на возраст од 50 или повеќе години, на 5,8 отсто. Падот е поизразен кај жените (-0,8 поени до 7,3 отсто) отколку кај мажите (-0,4 поени до 7,5 отсто), додека разликата беше во спротивна насока во претходниот квартал.

Овие бројки за невработеноста се „голема француска победа“, ја поздрави веста министерот Бруно Ле Мер на РТЛ.

– Резултатите се тука, тоа е голема француска победа против резигнацијата и фатализмот“, рече министерот за економија.

Од своја страна, министерката за труд Елизабет Борн ги поздрави „одличните вести“, исто така повторувајќи дека „невработеноста (е) на најниско ниво за речиси 15 години“.

Стапката на долгорочна невработеност падна за 0,2 поени на 2,2 отсто од активното население и се врати на нивото од пред кризата. Околу 700.000 невработени велат дека се невработени и бараат работа најмалку една година.

Стапката на вработеност за 15-64 години се зголеми за 0,2 поени на 67,8 отсто. Така го надмина својот историски максимум постигнат во претходниот квартал. Стапката на активност (т.е. лица кои се вработени или невработени) на 15-64 години падна за 0,2 поени на 73,3 отсто, откако се зголеми за 0,7 поени во претходниот квартал кога го достигна своето највисоко ниво откако го мери Националниот институт за статистички и економски студии (1975 година).

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нови масовни протести и штрајкови ширум Франција заради пензиската реформа

Ана Ололовска

Мајка и седум деца загинаа во пожар во Франција

Горан Наумовски

Француската премиерка понуди омекнување на пензиската реформа

Француската полиција уапси Финец, осомничен за кражба на податоци на пациенти

Горан Наумовски

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Големи протести во Франција против пензиската реформа

Катерина Павлова-Николовска