Нетанјаху за засилените американски санкции: Иранската империја се клати

Од:

Израелскиот премиер во заминување Бенјамин Нетанјаху денеска оцени дека силниот американски финансиски притисок го предизвика бранот протести против иранската Влада ширум регионот и апелираше на уште позасилена акција против владата во Техеран.

-Гледаме дека иранската империја се клати. Гледаме демонстрации во Техеран, демонстрации во Багдад, демонстрации во Бејрут. Важно е да се зголеми тој притисок против иранската агресија, рече Нетанјаху во Тел Авив пред заминување за Лисабон каде утре ќе се сретне со американскот државен секретар Мајк Помпео.

Израел го смета Иран за свој најголем непријател и предупредува на иранското воено зацврстување во соседна Сирија и поддршката што им ја дава на земјите со екстремистички организации ширум регионот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Маршот за права во Чикаго заврши со масовен грабеж на брендирани продавници

Горјан Грнчаровски

Куомо: Само училиштата во Њујорк што имаат цврст план до петок, ќе може да се отворат

А1он

САД изразуваат загриженост од ситуацијата во Белорусија

А1он

Кина воведе санкции против 11 Американци, меѓу кои и шестмина сенатори

А1он

ВИДЕО: Силна експлозија во Балтимор: eдно лице почина, голем број се повредени

Горјан Грнчаровски

Расте бројот на новозаразени деца од Ковид-19 во САД

Горјан Грнчаровски