Нетанјаху се откажа од формирање нова Влада на Израел

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва изјави дека се откажува од напорите да формира нова влада, откако не успеа да обезбеди мнозинство во парламентот по изборите во септември.

Нетанјаху, кој ја предводи партијата Ликуд, рече дека му го враќа мандатот на израелскиот претседател Рувен Ривлин, откако работеше, како што рече, на „воспоставување влада на широко единство“.

Ривлин рече дека во наредниот период ќе одржи консултации со различни политички партии за да ги информира дека мандатот за формирање нова влада ќе му го даде на ривалот на Нетанјаху и лидер на партијата Бело-Сино Бени Ганц.

Ако и Ганц не успее да формира влада, тоа најверојатно ќе доведе до нови парламентарни избори, трети од април.

Би можело да ве интересира

Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелскиот претседател за првпат во историјата му даде мандат на Кнесетот да формира Влада

Израелските сили од почетокот на годината уапсиле 745 палестински малолетни лица

Ана Ололовска

Членовите на Советот за безбедност на ОН се спротивставија на ставот на САД за израелските населби

Бени Ганц го врати мандатот за формирање нова Влада во Израел

Итен состанок на Арапската лига за населбите на Западниот Брег