Нетанјаху се откажа од формирање нова Влада на Израел

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва изјави дека се откажува од напорите да формира нова влада, откако не успеа да обезбеди мнозинство во парламентот по изборите во септември.

Нетанјаху, кој ја предводи партијата Ликуд, рече дека му го враќа мандатот на израелскиот претседател Рувен Ривлин, откако работеше, како што рече, на „воспоставување влада на широко единство“.

Ривлин рече дека во наредниот период ќе одржи консултации со различни политички партии за да ги информира дека мандатот за формирање нова влада ќе му го даде на ривалот на Нетанјаху и лидер на партијата Бело-Сино Бени Ганц.

Ако и Ганц не успее да формира влада, тоа најверојатно ќе доведе до нови парламентарни избори, трети од април.

Би можело да ве интересира

Макрон побара Израел да не анектира делови од Западениот Брег

Ана Ололовска

Во Израел нови 1.464 случаи, најголем дневен пораст на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Началничка од израелското Министерство за здравство загрижена за ситуацијата со Ковид-19 во земјата поднесе оставка

А1он

Кнесетот усвои вонреден закон за борба против Ковид-19

Ана Ололовска

Либански Хезболах и палестински Хамас: Планот на Израел е „агресија против палестинскиот народ“

Ана Ололовска

Израел со серија ограничувања повторно ќе се бори против коронавирусот

А1он