Нетанјаху: Ракетирањето на Газа води во војна

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека континуираното ракетирање од Газа неминовно води во војна против ектремистите во крајбрежната зона.

Тој откри дека се направени планови за напад врз Газа и додаде дека тој ќе одлучи за оптималното време на офанзивата, со оглед на неподготвеноста или неможноста на лидерите на Хамас да ги спречат нападите.

– Не сакам да започнам војна, освен ако тоа не е последно средство и не сакам да ги ризикувам животите на нашите војници и граѓаните за да добијам аплауз. Најверојатно нема да имаме друг избор освен да се бориме против терористите во Газа, рече Нетанјаху во интервју за Кан Решет Бет радио.

Би можело да ве интересира

Либерман предлага Влада на национално единство на Израел

Ана Ололовска

Меркел ја критикуваше најавата за анексија на Јорданската Долина

Нетанјаху гласаше и најави „многу тесна трка“ на изборите

Ана Ололовска

Парламентарни избори во Израел

Ана Ололовска

Во рок од пет месеци двапати парламентарни избори во Израел за спас на Нетанјаху

Нетанјаху најави анексија на сите еврејски населби на Западниот Брег

Ана Ололовска