Нетанјаху: Нема магични решенија за пандемијата

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израелците треба да преземат „лична одговорност“, одговарајќи на растечкиот притисок од бесните граѓани за неговото заминување од функцијата поради двојната, епидемиска и економска криза во земјата, јави ДПА.

-Вториот бран го погоди целиот свет, не само Израел, рече тој на почетокот од редовната неделна средба на владиниот кабинет.

„Ние продолжуваме да дејствуваме со полна сила да го запреме ширењето на пандемијата“, рече тој, но додаде и дека „нема магични решенија“.

-Јавноста треба да го направи својот дел – со носењето маски, миењето раце и одржувањето безбедно растојание едни од други, додаде тој.

Тој зборуваше за оваа тема откако десетици илјади Израелци протестираа синоќа, од зајдисонце до раните утрински часови денеска, против него и неговиот кабинет.

-Израелската полиција во Ерусалим уапси 12 лица и употреби водени топови во растурањето на демонстрантите против владината политика за коронавирусот, изјави портпаролот Мики Розенфелд, пренесе ДПА.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска