Нетанјаху: На Израел мора да му се дозволи слободно да дејствува против Иран

Од:

На Израел мора да му се дозволи слободно да дејствува против Иран, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за време на посетата на Сочи, каде се состана со рускиот претседател Владимир Путин.

Двајцата лидери разговараа за безбедносната координација во Сирија, за што во последните години имаат одржано повеќе од 10 состаноци.

„Безбедносната координација меѓу нас е секогаш важна, а особено сега, бидејќи обидите на Иран да пука врз Израел од Сирија и да ги распореди своите ракети да ги користи против нас се сериозно засилени во минатиот месец“, изјави синоќа Нетанјаху.

Рускиот претседател Владимир Путин на состанокот ја истакнал важноста на безбедносната координација меѓу двете држави, јавија руски медиуми.

Би можело да ве интересира

Рохани: Ќе одговориме на нападот на иранскиот танкер

Ана Ололовска

Путин: Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Пакистанскиот премиер отпатува во Иран во обид да ги смири тензиите во регионот

Иран се нуди да посредува меѓу Курдите и Турците

ИРНА: Две ракети погодија ирански танкер

Татјана Ташкова

Иран ја повика Турција да ја прекине воената офанзива во Сирија

Ана Ололовска