Нетанјаху: Израелската операција во Газа е извонреден успех

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува офанзивата на израелската армија против палестинските милитантни групи во појасот Газа, вклучително и Хамас, како „извонреден успех“.

– Ги постигнавме нашите цели, тоа е голем успех, изјави Нетанјаху пред медиумите во армискиот штаб во Тел Авив по стапувањето во сила на договорот за прекин на огнот.

Четвртата војна меѓу Израел и Хамас, откако Хамас ја презеде контролата над Газа, траеше 11 дена.

Нетанјаху предупреди дека Израел нема да дозволи нови ракетни напади.

– Ако Хамас смета дека ќе толерираме лансирање на мал број ракети, тогаш е во заблуда, рече тој, ветувајќи дека ќе одговори „со уште поголема сила на сите акти на агресија против израелските населби околу Газа или кој било друг дел на Израел“.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Ги разгледуваме наводите на Израел за “тероризам“ на невладини организации

Ана Ололовска

Абас побара од САД повторно отворање на конзулатот во Источен Ерусалим

Ана Ололовска

Борбата против глобалното затоплување приоритет за израелската влада

Ана Ололовска

Првиот случај на нова мутација на Делта варијантата забележан во Израел

А1он

Израел се подготвува за евентуален напад врз иранските нуклеарни постројки

Лекот „Регенерон“ против Ковид-19 пристигна во Израел, но повеќето пациенти го одбиваат

Ана Ололовска