Нетанјаху: Иран лаже, знаеја дека го собориле украинскиот авион

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини Иран дека лаже во врска со падот на украинскиот патнички авион и изрази сочувство до семејствата на загинатите патници и членови на екипажот.

– Иран излажа. Исто како што лажеа за својата тајна нуклеарна програма, така сега лажат за украинскиот авион. Од самиот почеток знаеја дека го собориле. Тие знаеја дека тој е соборен случајно, но излажаа со намера. Тие го излажаа целиот свет. Тоа е целосно спротивно на начинот, на кој треба да дејствува една цивилизирана држава. Ние изразуваме сочувство за жртвите на измамата и невнимателноста на Иран, истакна Нетанјаху.

Тој побара од Велика Британија, Германија и Франција да се приклучат кон американските санкции против Иран.

– Го поздравувам воведувањето на нови строги санкции против тој режим од страна на САД. Треба да се знае дека тоа е направено во врска со одлуката на Иран да го забави процесот на збогатување ураниум. Ги повикувам Велика Британија, Франција и Германија да се приклучат кон напорите на САД. Израел нема да дозволи Техеран да произведе нуклеарно оружје, нагласи израелскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Иранскиот заменик министер за здравство позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Нетанјаху ќе го обнови испраќањето еврејски доселеници на Западниот брег

Ана Ололовска

Во Иран починаа уште две лица од новиот коронавирус

Ана Ололовска

Уште четири лица починаа од коронавирусот во Иран, вкупно 12

Ана Ололовска

Израел нападна позиции на Исламски џихад во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелци убиле Палестинец, следела одмазда со 20 ракети

Ана Ололовска