Нетанјаху ги предупреди исламистичките групи да не се обидуваат да го нападнат Израел

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја предупреди либанската милитантна група Хезбола и другите исламистички групи да не се обидуваат да го нападнат Израел.

Откако исламистичките ектремисти се обидоа да се инфилтрираат во земјата, премиерот на Израел изјави дека ќе стори се за да ја одбрани својата земја доколку биде нападната.

Армијата на Израел соопшти дека синоќа ги исполнила зацртаните цели во Сирија откако претходно екстемистите се обиделе да подметнат експлозив на израелска територија.

Израелските медиуми соопштуваат дека во акцијата спроведена од нивните власти нападнати биле четворица осомничени за кои се верува дека погинале.

„Ќе сториме се што е потребно за да се одбраниме, на Хезбола и другите им предлагам да размислат околу тоа“, истакна Нетанјаху.

Би можело да ве интересира

Израелскиот амбасадор во Србија: Веќе го признавме Косово на 4 септември

А1он

Илјадници Израелци на протест против Нетанјаху и покрај забраната за собирања

Ана Ололовска

Израел воведува тринеделен карантин

Ана Ололовска

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал-Акса

Ана Ололовска

Абас: Нема мир на Блиски Исток се додека страдаат Палестинците

Ана Ололовска

Израелската армија бомбардираше цели на Хамас во појасот Газа

Ана Ололовска