Нетанјаху: Германија ќе уплати дополнителни средства за преживеаните од Холокаустот

Од:

Германија ќе изврши дополнителни уплати за преживеаните од Холокаустот, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

– Германската Влада не извести дека ќе уплати дополнителни средства за преживеаните од Холокаустот, по 100 евра месечно. Тоа е важно. Луѓето тоа го заслужуваат. И благодариме на германската Влада, напиша Нетанјаху на Твитер.

Тој истакна дека „таа сума претставува додаток на помошта која ја дава израелската Влада“. Германските власти засега немаат коментар на неговото тврдење.

Израелското Министерство за финансии проценува дека 220.000 преживеани од Холокаустот се уште живеат во Израел, додека според статистичкиот завод бројката во 2017 година изнесувала 212.300 луѓе.

Би можело да ве интересира

Во Германија денес живеат рекорден број странци – 11,1 милион

Ана Ололовска

Нови смерници на интеграција за идните доселеници во Германија

Германија: Момче изврши масовно убиство во своето семејство

Драган Поповски

Најмалку шестмина убиени во пукање во Германија

Ана Ололовска

Шолц: Велика Британија ќе има дополнителни трошоци после Брегзит

Ана Ололовска

Штајнмаер: Најголемото злосторство го спроведе мојата земја

Драган Поповски