Нетанјаху до „Исламски џихад”: Запрете ги нападите врз Израел или уште повеќе ќе настрадате

Од:

Запрете ги нападите или ќе добиете уште повеќе удари, го предупреди денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху палестинското радикално движење „Исламски џихад“, кое го ракетира Израел од Појасот Газа, пренесоа француските медиуми.

Премиерот изјавата ја даде на седницата на својот безбедносен кабинет.

Израелската армија ги засили своите напади врз позициите на „Исламски џихад”, јави БТА.

Палестинското движење од вчера истрела околу 250 ракети од Газа врз Израел, покажуваат податоците на израелските вооружени сили.

Би можело да ве интересира

Началничка од израелското Министерство за здравство загрижена за ситуацијата со Ковид-19 во земјата поднесе оставка

А1он

Кнесетот усвои вонреден закон за борба против Ковид-19

Ана Ололовска

Либански Хезболах и палестински Хамас: Планот на Израел е „агресија против палестинскиот народ“

Ана Ололовска

Израел со серија ограничувања повторно ќе се бори против коронавирусот

А1он

Израел успешно лансираше шпионски сателит

Ана Ололовска

Ривалите Фатах и Хамас се обединија против планот за анексија на Западниот Брег

А1он