Несреќа во Израел, автобус излетал од патот, повредени најмалку 38 патници

Од:

Најмалку 38 патници се повредени утринава кога автобус со пензионери излетал од автопатот кон Ерусалим, објави „Тајмс оф Израел“.

dobivaj vesti na viber

Автобусот минувал низ градот Модин кога пробил заштитна ограда и слетал во канал, соопшти полицијата.

Итната помош соопшти дека 38 патници се повредени, а четворица од нив завршиле во болница, пренесуваат агенциите.

Спасувачите прво ги извлекле постарите патници, од кои некои не можеле сами да излезат. Повеќето морале да излезат низ прозорците.

Во автобусот имало пензионери кои оделе на пат.

Според податоците на групата за безбедност на патиштата „Ор Јарок“, од почетокот на годината на израелските патишта загинале 180 лица.

Би можело да ве интересира

Лидерот на Исламскиот џихад му се закани на Израел со обновени напади

Ана Ололовска

Примирјето ја издржа ноќта, Палестинците објавија дека има над 40 жртви

Сирени вечерва во Тел Авив и неколку други израелски градови, „Исламски џихад“ не сака примирје и се заканува

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Се зголемува бројот на жртвите во Газа – убиен е еден од водачите на Исламскиот џихад

Горан Наумовски

Сирени во Тел Авив за прв пат по последната ескалација на насилството во Појасот Газа

Горан Наумовски