Нереди во главниот град на Јужноафриканската Република

Од:

Јужноафриканската полиција испука гумени куршуми кон демонстрантите во Преторија, откако протестот прерасна во нереди кога беа запалени неколку продавници.

dobivaj vesti na viber

До нередите дојде откако локални таксисти се судрија со локални дилери. Таксистите, наводно, одлучиле да ги нападнат продавачите на „њаопа“, улична дрога во Јужноафриканската Република.

Локални медиуми јавуваат дека еден таксист бил убиен во судирот, по што стотици таксисти со своите возила ги блокираа улиците и го запреа градскиот превоз. Полицијата апелираше на возачите да го избегнуваат тоа подрачје.

Би можело да ве интересира

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он

Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

А1он

Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

А1он

Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка се зголеми на седумдесет

Ана Ололовска

Светската банка и додели заем на Јужна Африка од 750 милиони долари за закрепнување од последиците на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Пожарот во парламентот на Јужна Африка е ставен под контрола

Ана Ололовска