Непал ги заостри правилата поради бројните смртни случаи на Монт Еверест

Од:

Слабите планинари кои неискусните водачи на експедицијата ги водат до Монт Еверест, предизвикуваат проблеми, изјави искусен планински водич по една од најсмртоносните сезони на качување во последните години на највисоката планина на светот, поддржувајќи ја идејата за построги правила за освојување на Еверест.

„Алпинистите треба да имаат минимални стандарди“

Најмалку 12 алпинисти загинаа, а пет се водат за исчезнати и се стравува дека се мртви на 8.849 метри надморска височина на Еверест за време на овогодинешната штотуку завршена главна сезона на искачување, најсмртоносна откако земјотресот предизвика лавина во 2015 година, во која загинаа 18 луѓе.

Најслабите клиенти со помалку искусни оператори се дел од проблемот, изјави во главниот град на Непал, Катманду, Гај Котер, познат водич од Нов Зеланд кој пет пати се искачил на Еверест. Клиентите треба да имаат минимален стандард за искачување со докажани претходни искачувања пред да дојдат на Еверест, додаде Котер.

Тројца алпинисти загинаа кога мразот се урна врз нив на долниот дел од планината во април, а другите кои загинаа подлегнаа на болест или исцрпеност, соопштија владините претставници задолжени за секторот.

Непал го регулира искачувањето на Еверест и неговиот друг врв на Хималаите, инсистирајќи секој да добие дозвола, но Котер вели дека водачите на експедициите кои ги земаат клиентите на планината мора да ги исполнат минималните стандарди за опрема и персонал.

Има многу оператори кои ги носат клиентите на Еверест, но не разбираат како да избегнат инциденти, а кога работите ќе тргнат наопаку, тие немаат процедури за справување со проблемот, рече Котер.

Бигјан Коирала, претставник на Министерството за туризам кој го надгледува искачувањето, рече дека владата размислува за дополнителни регулативи, но не наведе детали. Непал годинава издаде рекордни 478 дозволи за Еверест, а стотици луѓе стигнаа до врвот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Силен земјотрес во Непал, најмалку 128 мртви: Се тресеше се до Њу Делхи

Катерина Ѓуровски

Силен земјотрес го погоди Непал

Силен земјотрес во Непал

Планинар кој 10 пати се искачи на Монт Еверест загина на планина во Непал

Ана Ололовска

Голема лавина на Монт Еверест, исчезнаа тројца непалски водичи

Горан Наумовски

Земјотрес регистриран во Непал

А1он