Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

Од:

Се проценува дека четири и пол милиони Французи биле заразени од коронавирус од почетокот на епидемијата.

Проценката за бројот на заразените Французи ја даде професорот Арно Фонтане од институтот Пастер.

– Четири и пол милиони заразени, тоа ни изгледа и многу и малку. Бројот е голем во однос на регистрираните случаи, бидејќи тоа зависеше од симптомите и од располагањето со тестови. Истовремено ова е мал број кога се зборува за фамозниот колективен имунитет, односно пропорцијата на заразени Французи што ќе овозможи спречување на ширењето на вирусот, за што се потребни 66 проценти, односно 40 милиони. Значи далеку сме од колективен имунитет, нагласи Фонтане.

Последниот извештај на француските здравствени власти покажува дека за 24 часа починале 31 лице, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 28,802.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: По коронавирусот, Вухан го погоди и голема поплава

Горјан Грнчаровски

Во Франција од коронавирус починале близу 30.000 лица

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он

36 туристи кои пристигнале во Грција позитивни на коронавирус, 20 од нив се Срби

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десетина жители на сибирско село заразени од Ковид-19, руските власти прават канал за да го спречат ширењето на вирусот во земјата

А1он