Немири пред амбасадата на Русија во Киев

Од:

Пред амбасадата на Русија во Киев почнаа немири, откако група радикално настроени млади лица се обиде да го блокира влезот на амбасадата, јави украинската телевизија „112 Украина“.

Неколку лица се обиделе да го блокираат влезот на зградата, а потоа почнале да ја туркаат оградата.

Дошло и до судир со безбедносните сили. Еден од напаѓачите е приведен.

Полицијата ја опколи зградата и не им дозволува на демонстрантите да стигнат до зградата на амбасадата.

Обезбедувањето на руската амбасада во Киев утринава беше зголемено поради предвидените за денеска парламентарни избори во Русија, соопшти полицијата на украинската престолнина.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе стави на црна листа неколку руски службеници во врска со изборите на Крим

Ана Ололовска

Путин не добил покана да учествува на одбележувањето 75 години од ослободувањето на Аушвиц

Ана Ололовска

Руски научници развиваат вакцина против коронавирус

Ана Ололовска

Руски авион се врати на аеродромот поради закана за бомба

Ана Ололовска

Москва: Седум кинески државјани префрлени во болница, се сомнева на коронавирус

Ана Ололовска

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Ана Ололовска