Немири пред амбасадата на Русија во Киев

Од:

Пред амбасадата на Русија во Киев почнаа немири, откако група радикално настроени млади лица се обиде да го блокира влезот на амбасадата, јави украинската телевизија „112 Украина“.

Неколку лица се обиделе да го блокираат влезот на зградата, а потоа почнале да ја туркаат оградата.

Дошло и до судир со безбедносните сили. Еден од напаѓачите е приведен.

Полицијата ја опколи зградата и не им дозволува на демонстрантите да стигнат до зградата на амбасадата.

Обезбедувањето на руската амбасада во Киев утринава беше зголемено поради предвидените за денеска парламентарни избори во Русија, соопшти полицијата на украинската престолнина.

Би можело да ве интересира

Белорусија е првата земја што ја доби руската вакцина против коронавирусот

А1он

Русија побара итен прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија

Ана Ололовска

Москва за ситуацијата во Нагорно Карабах: Веднаш да прекине огнот

А1он

Горбачов: Русија да спречи натамошен конфликт меѓу САД и Кина

Ана Ололовска

Лавров: „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија

Ана Ололовска

Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 во Русија дневно може да порасне и до 9.000 лица

Ана Ололовска