Нема судири на истанбулскиот плоштад Таксим

Од:

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Околу три часот по полноќ по локално време полицијата ги испука последните гранати со солзавец врз демонстрантите кои се обидуваа да стигнат до плоштадот.

Општинските служби почнаа да го чистат плоштадот. Блиндирани автомобили на полицијата се пред културниот центар Ататурк.

Во паркот Гези каде е камп на демонстрантите се уште има луѓе, но е мирно, се додава во извештаи на западни медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Leave a Comment

twelve + eighteen =