Нема да има автоматска депортација на лица од ЕУ од Британија по брегзит

Од:

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните на ЕУ кои не побарале право да останат во земјата по брегзит, изјави денеска координаторот за брегзит на Европскиот парламент, Ги Верхофстат.

Верхофстат, кој се состана со британските министри во четвртокот, вклучувајќи го и министерот за брегзит Стивен Баркли, рече дека е потврдено зс „грејс период“ за оние кои не аплицираат за статус на престој до крајниот рок во јуни 2021 година.

– Што ќе се случи со тие луѓе дури и по грејс периодот? Па, нема да има автоматско депортирање, изјави Верхофстат за радио Би-Би-Си.

– После грејс периодот, тие ќе имаат можност да аплицираат, давајќи причини зошто тоа не било можно во нормални процедури, објасни тој.

Позицијата на Верхофштат ја потврди и портпаролот на премиерот Борис Џонсон.

Би можело да ве интересира

Околу 500.000 граѓани на ЕУ ќе мораат да ги обноват документите за да останат во Велика Британија

На британските дипломати им забранија да го користат зборот „брегзит“

Ана Ололовска

Ле Пен: Брегзит е застрашувачки неуспех за ЕУ

Ана Ололовска

Англискиот останува официјален јазик на ЕУ институциите и покрај Брегзит

Ана Ололовска

Започнува втората и најсуштинската фаза на преговорите за брегзит – идното партнерство

Ана Ололовска

ЕУ отвора дипломатско претставништво во Лондон