Нема бегање, предупредува СЗО: опасната индиска мутација ќе се прошири низ цела Европа

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека индиската мутација на коронавирусот ќе се прошири низ цела Европа, изјави шефот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

СЗО нагласува дека моментно оваа варијанта на вирусот предизвикува најсериозна загриженост, пред сѐ затоа што индиската мутација е поопасна, позаразна и може да инфицира дури и луѓе со силен имунитет.

Клуге упати совет до Европејците: и покрај стивнувањето на пандемијата, да не ги занемаруваат здравствените мерки. Тој изрази надеж дека искуството во борбата против Ковид-19 ќе помогне да се избегнат голем број грешки направени на почетокот на пандемијата, што ќе овозможи да се спасат животи.

Би можело да ве интересира

Совет на ЕУ: Проширена листа на земји чии државјани немаат ограничувања за патување

Ана Ололовска

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Од утре во Црна Гора олеснети епидемиолошки мерки

Ана Ололовска

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Ана Ололовска

СЗО предупредува: Еден отсто од смртните случаи во светот се поради самоубиства

Ана Ололовска

Во Германија од 25 јуни влез за патници кои не се од ЕУ

Ана Ололовска