Неколку лица загинаа во автобуска несреќа во Нов Зеланд

Од:

Неколку луѓе денеска загинаа откако автобус се преврте во близина на популарната туристичка дестинација Роторуа, на Нов Зеланд, соопшти локалната полиција, пренесе ДПА.

„Можеме да кажеме дека во несреќата има жртви, но, сепак, не можеме да ја потврдиме точната бројка“, се наведува во соопштението на полицијата.

Се верува дека во автобусот за време на несреќата се наоѓале повеќе од 20 лица“, се додава во соопштението цитирано од ДПА.

Брзата помош биле известени за сериозна несреќа во која учествувал автобус кај Натира, на 30 километри северно од Роторуа на Северниот остров.

„Испративме пет хеликоптери, три амбулантни возила и иследник“, се вели во соопштението.

Три лица биле пренесени во болниците во регионот и три биле пренесени во болницата во Роторуа, додека 15 пациенти биле пренесени во друго подрачје за дополнителна проценка.

Се смета дека автобусот бил со туристи, но полицијата не успеа да ги потврди деталите за жртвите, пренесе ДПА.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиерката на Нов Зеланд гостуваше во емисија во момент на силен земјотрес

Ландов

(ВИДЕО) Ардерн до работодавците: Размислете за четиридневна работа недела

Ана Ололовска

Владата на Нов Зеланд ја разлегува можноста за дополнителен одмор на граѓаните

Ана Ололовска

Премиерката на Нов Зеланд запрена да чека ред за да влезе во ресторан

А1он

Ардерн: Нов Зеланд нема да ги отвори границите уште долго време

Ана Ололовска

На Нов Зеланд укината една од најстрогите мерки

Ана Ололовска