Неколку лица повредени во експлозија во фабрика за воени експлозиви во Франција

Од:

Неколку лица се повредени во експлозија во фабриката за воени експлозиви Еуренко во Бержерак во југозападна Франција, изјави претставник на компанијата.

dobivaj vesti na viber

Компанијата произведува воени експлозиви, погони и горива. Исто така, произведува експлозиви за цивилна употреба.

Префектурата Дордоња соопшти дека итната помош пристигнала на местото на несреќата, каде по експлозијата избувнал пожар.

Канцеларијата на градоначалникот на Бержерак ја повика јавноста да се држат настрана од областа.

Причината за експлозијата се уште не е позната. Претставник на компанијата изјави дека „неколку луѓе“ се повредени, но не можеше да даде точен број.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Колку електрична енергија дневно има Франција: Одговорот граѓаните ќе го добиваат по временската прогноза

А1он

Париз разгледува опции за нова испорака на системи „Сезар“ во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зграда се урна во Турција по експлозија на гас, извлечени четири лица под урнатините

А1он

Франција сака целосна контрола врз најголемиот производител на електрична енергија во земјата

А1он

Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Горан Наумовски

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Бугарија, три лица загинаа

А1он