Некој од Вирџинија, каде што е седиштето на ЦИА, се обидел да го хакне Твитер-профилот на руската вакцина „Спутник V“

Од:

Активноста на официјалниот профил на руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ на Твитер денеска беше ограничена од страна на социјалната мрежа, откако биле забележани „невообичаени активности“.

Државниот Руски фонд за директни инвестиции (РДИФ), кој го финансира производството на вакцината и управува со нарачките и пласманот, денеска соопшти дека се обидува да ја открие причината за блокадата, која сепак не го спречи пристапот до профилот „Спутник 5“.

Подоцна вечерта, Русите објавија дека Твитер ја симнал блокадата и им дозволил пристап до профилот, откако социјалната мрежа утврдила можен безбедносен пробив кој потекнува од корисник на „Ајфон“ во американската сојузна држава Вирџинија.

„Благодарам, Твитер“, напиша „Спутник V“ во твитот, без да го искоментира фактот што токму во Вирџинија, близу градот Ленгли, е седиштето на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА).

„Следете не за да видите како „Спутник 5“ се бори против Ковид-19, спасува животи и ги подига економиите,“ додадоа Русите на крајот на пораката.

Вакцината „Спутник V, која во август стана првата регистрирана вакцина против коронавирусот во светот, е произведена од научниот институт „Гамалеја“, со поддршка на државниот фонд РДИФ.

Би можело да ве интересира

Кремљ загрижен за ситуацијата во Ерменија и повикува на смиреност

Ана Ололовска

Пораст на бројот на заразени со новиот сој коронавирус во Њујорк, сличен на јужноафриканскиот и бразилскиот

Ана Ололовска

Владата го одобри договорот за набавка на руските вакцини

Ана Ололовска

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и интернет-страниците

Ана Ололовска

САД: Трпеливи сме со Иран, ама тоа има граници

Жарко Настоски

Новата американска власт ќе подели 25 милиони маски

Жарко Настоски