Неизвесно присуството на Путин на Самитот на Г20 во ноември на Бали

Од:

Руската амбасадорка во Индонезија, Људмила Воробиева, одби да го потврди присуството на рускиот претседател, Владимир Путин, на Самитот на Г20 во ноември во Бали.

dobivaj vesti na viber

– Ние сè уште не можеме да потврдиме дали претседателот Путин ќе присуствува лично или онлајн… Ние сè уште имаме време да размислиме за тоа и да го почекаме развојот на настаните, појасни Воробиева.

За време на телефонски разговор со претседателот на Индонезија, Џоко Видодо, во април, Путин кажал дека ќе присуствува на Самитот.

Но, САД се спротивставија, соопштувајќи дека, по руската инвазија врз Украина, со Москва не може да се прават вообичаените договори.

Путин ретко се гледа во јавноста, а има и гласини околу неговото здравје.

Поранешниот шпион на МИ6, Кристофер Стил за Би-би-си тврди дека рускиот лидер најверојатно ќе го снема за шест месеци, сугестирајќи оти дотогаш може да биде „онеспособен“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

А1он

Лавина од реакции по потпишувањето на протоколот со Русија: Ова е обид да се дисциплинира Србија

А1он

(ВИДЕО) Полицијата во Русија приведе возрасна жена: Мобилизирајте ги сите ако ви треба топовско месо

А1он