Нечајев: Нема докази за вмешаност на Русија во убиството во Берлин

Од:

Нема докази кои би потврдиле вмешаност на Русија во убиството на грузискиот државјанин во Берлин, изјави денеска рускиот амбасадор во Германија, Сергеј Нечајев.

– Не постојат докази кои потврдуваат вмешаност на руски државни агенции во овој инцидент. Постапките на германија ќе имаат најнегативн влијание на руско-германските односи и ќе следува одговор, истакна амбасадорот.

Германското сојузно обвинителство соопшти претходно дека постои причина да се верува оти во убиството се вмешани руски државни агенции. Потоа, германското Министерство за надворешни работи како одговор најави протерување на двајца руски дипломата.

Би можело да ве интересира

Фановите од септември се враќаат на трибините во Германија

А1он

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Германско лекарско здружение: Веќе се бориме со вториот бран на пандемијата

А1он

Германските газди бараат од Владата повеќе дозволи за работниците од Западен Балкан

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он