Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран

Од:

Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран или бил терорист, истакна обвинителот на Марсеј, по смртта на 36-годишното лице, убиено од полицијата откако нападна минувачи со нож, јави дописникот на МИА.

Обвинителот на Марсеј, Ксавиер Тарабо истакна дека напаѓачот имал психички проблеми, какои криминално досие.

Карим Лашехеб вчера нападна четири лица на прометна улица во францускиот град Марсеј, по што полицијата го застрелал напаѓачот, нанесувајќи му сериозни повреди, на кои тој подоцна им подлегнал во болница. Сите повредени не се во животна опасност.

Лашехеб првпат осуден во 2005 година на 15 години затвор за убиството на неговиот татко. Ослободен во 2017 година, тој повторно беше условно осуден во мај 2018 година поради смртни закани кон членови на семејството. Од јануари годинава по Лашехеб беше распишана потерница бидејќи не ги исполнувал условите за неговата условна казна.

Би можело да ве интересира

Макрон вечерва ќе го посети местото на нападот каде напаѓач обезглави наставник по историја

А1он

ВИДЕО: Полицијата застрела непознат напаѓач кој претходно обезглави маж во Париз

А1он

Претепан Љупчо Палевски, пренесен е во болница

А1он

Најмалку 5 загинати и 10 ранети во напад на луксузен хотел во Сомалија

А1он

Инцидент во Италија, вооружено лице нападна вработен во миланската катедрала Дуомо

А1он

Русија планира да одговори со нуклеарно оружје на каков било ракетен напад

Жарко Настоски