Назарбаев се обидува да организира состанок Путин – Зеленски

Од:

Поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев изјави дека планира да договори тет-а-тет средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски.

– Зеленски веќе се согласи на таков состанок и го известил претседателот Путин за тоа, истакна Назарбаев на конференцијата за меѓународна политика во главниот град на Казахстан.

Според него, засега нема информации дали Путин ќе се согласи за средба.

Би можело да ве интересира

Русите и Јапонците прават робот кој ќе работи на Месечината

Ана Ололовска

Путин: Прославата на 75-годишнината од победата над фашизмот ќе биде најважен настан во 2020 година

Ана Ололовска

Русија ги повика на дијалог спротивставените страни во Либија

Ана Ололовска

Петте најмоќни флоти во светот

Ана Ололовска

Грушко: Санкциите кон Русија и штетат на економијата на ЕУ

Кремљ се сомнева во подобрување на руско-британските односи

Ана Ололовска