Назарбаев се обидува да организира состанок Путин – Зеленски

Од:

Поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев изјави дека планира да договори тет-а-тет средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски.

– Зеленски веќе се согласи на таков состанок и го известил претседателот Путин за тоа, истакна Назарбаев на конференцијата за меѓународна политика во главниот град на Казахстан.

Според него, засега нема информации дали Путин ќе се согласи за средба.

Би можело да ве интересира

Поради невреме, делови од Москва и околината останаа без струја

Ана Ололовска

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дози вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Помпео и Лавров разговараа за состанок на Советот за безбедност на ОН

Ана Ололовска

Русија заработува повеќе од злато отколку од гас

Ана Ололовска

Русија го укинува задолжителниот карантин за патници од странство

Ана Ололовска

Тестирањето на вакцината против коронавирус во Русија во финална фаза – нуди имунитет без несакани дејства, тврдат лекарите

Горјан Грнчаровски