Навални во самица по петти пат од август: Ја критикував мобилизацијата за војната во Украина

Од:

Затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални е ставен во самица по петти пат од средината на август поради, како што вели, политички мотивирани причини, јавува Радио Слободна Европа.

Прес секретарот на Навални, Кира Џармиш, на 23 септември на Телеграм напиша дека критичарот на Кремљ бил вратен во самица на 12 дена, еден ден откако веќе поминал 15 дена во самица.

Во меѓувреме, на неговиот Твитер профил се појави видео на кое се гледа како Навални зборува на неодредено судско рочиште преку видео врска.

Во видеото тој вели дека одлуката да го вратат во затворската ќелија била политички мотивирана поради неговите неодамнешни изјави во кои ја критикува одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да започне делумна воена мобилизација за војната во Украина.

„За да се спротивставам на идејата да се испратат стотици илјади наши луѓе да убиваат други невини луѓе за ништо, ќе одам во самица 12 дена или повеќе ако е потребно“, рече Навални во изјавата.

Би можело да ве интересира

Кремљ го нападна Холивуд за филмот за Навални кој доби Оскар

Алексеј Навални е префрлен во строга самица, забрането му е да има посетители

Берлин: Москва треба да му пружи медицинска помош на Навални

А1он

170 руски лекари го повикаа Путин да престане да го мачи Навални во затвор

Ана Ололовска

Навални новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија

Ана Ололовска

Политико: Путин би можел да употреби хемиско оружје, вклучувајќи го и она со кое беше труен Навални

А1он