Навални: Путин е лудак кој почна глупава војна

Од:

Затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални на денешното судско рочиште го нарече рускиот претседател Владимир Путин „лудак“ кој започна „глупава војна“ во Украина.

„Оваа глупава војна ја започна вашиот Путин“, рече Навални пред апелациониот суд, каде што зборуваше преку видео врска од казнената колонија.

„Оваа војна беше започната со лаги од лудак кој ги ископа канџите во Украина. Не знам што сака овој луд крадец со неа“, рече Навални за Путин.

Навални претходно беше осуден на девет години во строга казнена колонија за измама и непочитување на судот. Неговата жалба денеска беше одбиена.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Објавени снимки од гранатираните објекти во Киев, први информации за жртви

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Шојгу првпат од почетокот на војната ја посети Украина

Катерина Павлова-Николовска

Големи промени во командата на руската војска

Катерина Павлова-Николовска

Британците признаа: Голем успех на Москва

Катерина Павлова-Николовска

Самит на лидерите на Г7 во Германија

Серија експлозии во Киев, двајца повредени

Катерина Павлова-Николовска