Навални префрлен во затворска колонија одалечена 200 километри од Москва

Од:

Рускиот опозиционер Алексј Навални е прерфлен во затворска колонија одалечена 200 километри од Москва. Тој таму ќе ја отслужува зтворската казна од две и пол години.

Навални еден период ќе биде во карантин, а потоа ќе биде преместен во една од казнените колонии во областа Владимир.

Според пишувањата на руските медиуми во оваа колонија важат “ вообичаените правила“, а тоа значи дека затворските услови се нешто подобри во однос на останатите затвори.

Ваквите казнени колонии се наследство од поранешниот советски Сојуз. Поголемиот дел од затворските казни во русија се служат токму логори кои се значително одалечени од градовите.

На Навални минатата недела му беше потврдена пресудата за случајот за проневера од 2014 година.

Опозиционерот беше приведен на 17. јануари при влезот ов Русија од Германија каде речиси пет месеци се опоравуваше од труење за кое го обвинува Кремљ.

Би можело да ве интересира

Тимот на Навални соопшти дека тој бил прегледан во болница источно од Москва

Ана Ололовска

ВИДЕО: На протестите за Навални уапсени околу 1.500 луѓе

Ана Ололовска

Бугари од Софија му порачаа на Путин да го пушти Навални од затвор

Жарко Настоски

Уште 200 поддржувачи на Навални уапсени на протести во Русија

Жарко Настоски

По Собол, во Москва уапсена и Кира Јармиш, портпаролката на Навални

Ана Ололовска

Уапсена Љубов Собол, пред планираните протести низ Русија заради третманот на Алексеј Навални во затворот

Ана Ололовска