Навални добитник на наградата Сахаров за 2021 година

Од:

Европскиот парламент го избра критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, кој во моментов е во затвор, за добитник на годинашната награда Сахаров за слобода на мислење.
Парламентот денеска објави дека му додели награда на критичарот на Кремљ за најголемите права на Европската унија.

Навални нема да може да отпатува да ја прими наградата на 15 декември, кога ќе се одржи церемонијата на доделување на наградата во Стразбур, пренесува Дојче Веле.

Наградата е именувана по советски дисидент, а Европскиот парламент ја доделува секоја година. Од 1988 година, награда од 50.000 евра се доделува на поединци и организации за човекови права за нивната работа во промовирање и одбрана на човековите права и слободи.

Меѓу номинираните за годинашната награда беа британската група за заштита на животната средина Глобал Витнес, затворената поранешна боливиска претседателка Џанин Агнес, 11 жени од Авганистан…

Би можело да ве интересира

Пекинг и Москва заеднички го осудија американскиот самит на кој не се поканети

Ана Ололовска

Расте бројот на загинати во несреќа во рудникот во Сибир

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

ВИДЕО: Несреќа во рудник во Русија, најмалку 11 загинати

Првите луѓе на руската и американската армија телефонски разговараа за тензиите околу Украина

Ана Ололовска

Русија му испрати на Либан сателитски снимки од пристаништето Бејрут пред и по експлозијата

Ана Ололовска