Навални доби награда за граѓанска одважност на њујоршката фондација „Трејн“

Од:

Њујоршката фондација „Трејн“ ја додели наградата за граѓанска одважност на рускиот опозиционер Алексеј Навалани, јави Радио Слободна Европа.

Церемонијата на доделувањето на наградата беше синоќа во универзитетот Њујорк, а во име на Навални ја прими соборецот Леонид Волков.

Опозицонерот се наоѓа во затвор во Русија, осуден во политички монтиран случај поради својата долгогодишна критичка антикорупциска и антивладина дејност.

Волков изјави дека Навални секој ден ја докажува својата храброст со издржување на затворската казна во руски затвор.

На церемонијата настапи и Михаил Баришников, познат руски балетан, кореограф и актер. Според него, „мисјата на Навални е да „одбрани еден подемократско образ на Русија“.

Баришников, кој избега од Советскиот Сојуз за време на канадска турнеја со советскиот национален балет во 1974 година, а потоа се пресели во САД, изјави и дека Навални е „налудничаво храбар“ во борбата со „една поинаку жестока авторитарна Русија“.

Џон Трејн, кој почина во август и кој е основач на фондацијата, беше инвеститор и граѓански активист. Бил назначен за директор на неколку владини агенции за Африка, Азија и Централна Европа за време на претседателите Роналд Реган, Џорџ Буш и Бил Клинтон.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кремљ го нападна Холивуд за филмот за Навални кој доби Оскар

Алексеј Навални е префрлен во строга самица, забрането му е да има посетители

Берлин: Москва треба да му пружи медицинска помош на Навални

А1он

170 руски лекари го повикаа Путин да престане да го мачи Навални во затвор

Ана Ололовска

Навални новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија

Ана Ололовска

Политико: Путин би можел да употреби хемиско оружје, вклучувајќи го и она со кое беше труен Навални

А1он