Научниците изненадени од брзината на климатските промени: поплави, тропски горештини, пожари и суши

Од:

Научници од цел свет на виртуелен состанок следните две недели ќе се обидат да го комплетираат најновиот извештај за состојбата на климата, а екстремните временски услови со кои се соочува светот дополнително ја истакнуваат потребата од подетално истражување за тоа како ќе се развива ситуацијата, особено локално.

Списокот на екстремни временски појави во последните неколку недели е застрашувачки: невидени обилни дождови проследени со разорни поплави во Европа и централна Кина, температури од 49 степени Целзиусови во Канада, тропски горештини во Финска и Ирска, пожари во сибирската тундра, шумски пожари во САД од невидени размери и рекордна суша низ целиот американски запад и делови од Бразил.

– Предвидувањата на научниците за глобалното затоплување се покажаа како точни и сега тоа го гледаме со свои очи, изјави Корин Ле Квере, климатолог на Универзитетот Источна Англија.

Научниците одамна најавија екстремни временски услови, но многумина се изненадени колку ги има и колку брзо се случуваат.

На глобално ниво, атмосферата во моментов е потопла за 1,2 степени Целзиусови од просекот во прединдустрискиот период. Договорот за климата во Париз има за цел да го задржи на 1,5 степени Целзиусови во споредба со прединдустрискиот период.

– Не се работи толку за тоа дека климатските промени се случуваат побрзо отколку што се очекуваше – затоплувањето е во рамките на моделот на прогноза од пред неколку децении, но ние сме загрижени што некои од последиците се посериозни отколку што се очекуваше, рече експертот за клима Мајкл Ман од државниот универзитет во Пенсилванија.

Според него, тоа наведува на заклучок дека предвидувањата за климатските промени го потцениле „потенцијалот за драматично зголемување на постојаните екстремни временски прилики“.

Во следните две недели, научници од Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC) ќе го финализираат првиот дел од шестиот извештај за климатските промени и ќе ги ажурираат научните податоци и проценки поврзани со емисиите на стакленички гасови, идното глобално затоплување и последиците од овие промени.

На виртуелните состаноци, покрај научниците, ќе учествуваат и владини претставници.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Климатските промени го зголемуваат ризикот од насилни конфликти

А1он

Гутереш апелира да се спречи климатската катастрофа

А1он

Пандемијата со Ковид-19 не го забави напредокот на климатските промени

Катерина Павлова-Николовска

Нуредини: Имаме амбициозни национални цели за намалување на влијанието на климатските промени

А1он

Повеќе од 200 милиони луѓе би можеле да мигрираат до 2050 година поради климатските промени

А1он

ОН: Бројот на климатски катастрофи петпати поголем за 50 години

А1он