НАТО утре ќе потпише пристапни протоколи со Финска и со Шведска

Од:

НАТО најави дека утре ќе потпише протоколи со Финска и Шведска за пристапување на двете земји во Алијансата.

dobivaj vesti na viber

„Разговорите меѓу претставниците на пактот и двете земји продолжуваат денеска“, се наведува во соопштението.

На претстојното потпишување утре се очекува да бидат вклучени министрите за надворешни работи на двете земји кои аплицираа за пристапување во Алијансата на почетокот од оваа година. Нивното барање беше потврдено на самитот на НАТО на крајот на минатиот месец во Мадрид.

По потпишувањето на протоколите се предвидува процес на ратификација од сите 30 земји на НАТО. Се наведува дека Босна и Херцеговина, Грузија и Украина исто така изразија желба да се приклучат.

Би можело да ве интересира

Шведска се согласи да екстрадира едно лице во Турција

Горан Наумовски

Финска и Естонија бараат од европските држави да не им издаваат туристички визи на Русите

А1он

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он

Медведев: Западот сака да ја уништи Русија

Турција: Финска и Шведска нема да влезат во НАТО ако не си го одржат зборот

Катерина Павлова-Николовска

Чавушоглу: Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам