НАТО: САД имаат околу 150 атомски бомби во Европа

Од:

САД распоредија околу 150 нуклеарни бомби во Европа. Оружјето се чува во пет земји – Белгија, Германија, Италија, Холандија и Турција, се наведува во извештај на НАТО.

Според извештајот, бомбите се гравитациски (Б61) и се предвидува да се користат од авионите со двојна намена, како што се Ф-16. Бомбите Б61 се развиени во средината на 1960-тите и се наоѓаа во европските бази пред потпишувањето на Договорот за контрола на оружјето помеѓу Вашингтон и Москва.

Би можело да ве интересира

Истраги против 5.000 криминални групи во Европа што заработуваат 110 милијарди евра

Ана Ололовска

С. Македонија 30. членка на НАТО пред изборите во април

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шекеринска: Без Договорот од Преспа, нема членство во НАТО

Предраг Петровиќ

Собранието на 11 февруари ќе го ратификува протоколот за НАТО, на 12-ти ќе се распушти

Ана Ололовска

Шпанската Влада побара од Парламентот по итна постапка да го ратификува Протоколот за НАТО

Ана Ололовска

ЕУ е подготвена да се спротивстави на новиот вирус од Кина

Ана Ололовска